Csepp a tengerben? A kérdés és ezzel összefüggően a blogbejegyzés témája, hogy a quantum satis elv pozitív, vagy negatív értelmezést kap. Néhány szempont, ami alapján erről olvashatsz.
A quantum satis (q.s.) kifejezés az élelmiszeripar termékfejlesztési és gyártási vonatkozásában arra utal, hogy egy adott adalékanyagból annyit használjanak fel, amennyit szükségesnek ítélnek a kívánt hatás eléréséhez, de nem többet. A 1333/2008-as rendeletben részletesebben olvashatsz ezekről az anyagokról és felhasználási területeikről.
Jobb ízt és megjelenést kölcsönöz, valamint elősegíti az innovációt
A quantum satis használata lehetővé teszi a gyártók számára, hogy „kísérletezzenek” (minden jogi feltételeknek maximálisan eleget téve) az adalékanyagok mennyiségeivel, és megtalálják a legjobb ízt, állagot és megjelenést biztosító kombinációkat. Ez a gyártó cég érdekének és a piaci igényeknek megfelelő termékeket eredményezhet, továbbá az innováció előmozdítását szolgálhatja, mivel nem kell szigorú mennyiségi korlátokat betartaniuk a gyártóknak, hanem a termékek egyediségéhez és specifikus igényeihez igazíthatják az adalékanyagok mennyiségét.
Élelmiszer-biztonság és minőség megőrzése
A quantum satis elv alapján a gyártók az általuk feldolgozott termék számára biztosítják, hogy az adalékanyagok éppen, kellő mértékben fejtsék ki a funkciójukat. A megfelelő mennyiségben alkalmazott adalékanyagok hozzájárulnak az élelmiszerek biztonságosságához és az eltarthatóságához is, ami a globális népességnövekedés szempontjából is meghatározó jelentőségű.
Költséghatékonyság és fenntarthatóság
A fenntartható élelmiszer azt jelenti, hogy az előállítása, feldolgozása, csomagolása, vagy szállítása olyan módon történik, amely minimalizálja a környezetre gyakorolt negatív hatásokat (miközben gazdaságilag életképes és beltartalmi szempontból is kompetitív marad), vagyis kisebb ökológiai lábnyomú termékcsoportok kerülhetnek a boltok polcaira. Az előbbi megfogalmazásból szándékosan maradt ki az egészséges jelző, mivel a fenntartható megoldások sokszor ellentétes érdekűek a minőségi élelmiszergyártás esetében.
Az adalékanyagok szükséges minimális mennyiségének használata a quantum satis elv alapján, csökkentheti a gyártók előállítási költségeit, ezzel növelve a versenyképességet. A quantum satis elv alapján optimalizálhatók a költségek, mivel a gyártóknak nem kell „túladagolniuk” a drága összetevőket.
Az ultra feldolgozott húsipari termékek esetében adalékanyagok segítségével, minél nagyobb mennyiségű víz megkötése által, csökkentik ezen termékek egységárait és fenntarthatóbbá válik a termék húsfelhasználás szempontból.
A cukor felhasználása, különösképpen, ha kevésbé feldolgozott, vagy organikus kókuszvirágcukorról van szó, költségesebb egy élelmiszergyártás esetén, mintha a nála 600-szoros édesítő hatású mesterséges édesítőszerrel helyettesítjük, minimális mennyiségben. Ebből szemszögből nézve a vásárló, egy jól felépített marketinggel rendelkező diétás, vagy zéró elnevezésű terméket vásárol meg amellett, hogy egy drága alapanyagot helyettesített olcsóbb terméket kap. Ezzel nem azt akarjuk sugallani, hogy a mértéktelen cukorfogyasztás helyes.
Egyértelműség és átláthatóság hiánya
A quantum satis kifejezés viszonylag szubjektív, és eltérő értelmezésekhez vezethet. Az, hogy mi számít “szükséges, minimális mennyiségnek”, változhat gyártónként, ami a fogyasztói bizalom szempontjából problémás lehet.
A fentiekből következhet, hogy a fogyasztók egy része aggódhat az adalékanyagok használatával kapcsolatban, különösen akkor, ha nincs egyértelmű tájékoztatás a mennyiségekről, azonban a quantum satis alkalmazására, szabályozására és az irányelvek betartatására vonatkozóan az élelmiszerbiztonsági hatóságok teljeskörű alapossággal járnak el.
Összegzés
A quantum satis elv alkalmazása az élelmiszeriparban számos előnnyel jár úgy, mint költséghatékonyság, fentarthatóság, vagy versenyképesség, ugyanakkor kihívásokat is jelenthet, különösen az átláthatóság és az élelmiszerbiztonság szempontjából. Utóbbi esetben a megfelelő szabályozás és ellenőrzés azonban védi a fogyasztókat, így elenyésző a visszaélések száma.
A Sun Pure termékek kifejlesztésénél kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy a fogyasztó ne egy aroma bombát és adalékokkal túldúsított terméket vásároljon meg, hanem a természetesség elvére törekedve, olyan komplex terméket kapjon, ami tükrözi egy precízen összeállított fehérje kombináció ízjegyeit egy picit rásegítve a még nagyobb ízélmény érdekében, amellett, hogy vitaminokkal és egyéb tápanyagokkal kevertük. A vegan protein italpor fogyasztása során biztosan nem lesz olyan érzésed, már a diétád legelején, hogy telítődtél az ízzel és nem akarod további inni. A termékek lágy ízharmóniájának köszönhetően, bátran használhatod sütés, vagy gyümölcsturmixok készítéséhez úgy, hogy az ízek egymást felerősítik és nem közömbösíti, vagy dominálja túl.
A kollagén ital is a hatóanyag tartalomra maximalizált és nem tartalmaz sem hozzáadott cukrot, sem pedig mesterséges édesítőszert, vagy más felesleges adalékanyagot.
Továbbá fenntarthatósági szempontból nem használunk felesleges műanyagot a Sun Pure termékek csomagolásához.
Az innováció és a kutatás-fejlesztés (R&D) során a tervezés és az életciklus-elemzés is kulcsszerepet kap, biztosítva, hogy a végső termék versenyképes, környezetbarát és gazdaságilag is életképes legyen. Az Enola Rose olyan termékfejlesztési protokollt követ, amely figyelembe veszi a “quantum satis” elveket, azaz az adalékanyagokat minimálisan szükséges mennyiségben használják fel a termékfejlesztéseknél.