A tökmag megnevezést a nagyobb gyermekek gyakran a kisebbek lekicsinylő megnevezésére használják. A kis mitugrászok azért is rágják olyan lelkesen a magvakat, hogy hangosabban tudják kifütyülni a futballbírókat. Csalogányokká talán nem válnak, de izompacsirtákká esetleg igen, ha a tökmag fehérje nem kerül ki az étrendjükből. Nem is hinnénk, micsoda szupereledel!
Rengeteg foszfort, mangánt, magnéziumot, cinket, rezet, vasat biztosít. Az emberek kétharmada magnéziumhiányos, mivel a stressz, menstruáció alaposan lemeríti a készleteket. Pedig egészségesebbé teszi a csontokat, segít a vérnyomást megfelelően szabályozni. A cink az immunrendszert turbózza fel, védi a prosztatát. De miért jó a tökmag fehérje? A legfontosabb aminosavak megtalálhatóak benne, különösen bővelkedik triptofánban. Ez az egyik építőköve szervezetünkben a boldogsághormonnak. Egészséges fehérje, egy marék tökmag és némi gyümölcs lefekvés előtt kiválóan ellazít. Gazdag omega-6 és omega-9 zsírsavakban is, alacsony glikémiás indexszel rendelkező szénhidrátokkal kevert fehérjékkel és rostokkal tölt fel. Ezért remek diétás fehérje, csökkenti az éhségérzetet. A tökmag 100 grammja átlagosan 536 kalóriát tartalmaz. Ebből 24-28 g tökmag fehérje! Étkezést helyettesítő eledelnek kitűnő, hiszen hamar eltelítődünk tőle, csökkenti az édesség utáni vágyat. Különösen reggel és edzés után javasolt a fogyasztása.
Vegán fehérjepótlás céljaira nagyon ajánlott! Az sem hátrány, hogy olcsó, könnyen hozzáférhető termék. A tökmag fehérje ráadásul gyorsan felszívódik, az izomtömeg növelésében és fenntartásában is számíthatunk rá. Amilyen aprócska, olyan értékes! A tökmagolaj csökkenti a rossz koleszterin mennyiségét, hatékony gyulladáscsökkentő, tisztán tartja az ereket. A fogyókúrás fehérje számtalan előnye egyesül e szuperkajában.
Természetesen nemcsak a magvakat ropogtathatjuk, másféle formában is hozzáférhető. A bio fehérje pörköletlen, zsírtalanított, felaprított magvakból származik. A belőle készült reggeli por kiváló napindító. Természetesen laktózmentes, finom és jellegzetes ízű, adalékanyagok nélküli, de tökmagolajat tartalmaz. A tökmag fehérje diet shake készítéséhez is ideális. Még paleo étrend esetén sem kell mellőznie senkinek. Vízzel, kókusz- vagy mandulatejjel remekül vegyíthető a reggeli por. A kísérletező kedvűek kipróbálhatják rizssziruppal, kesudióval, gyümölcslével, datolyával megbolondítva. De müzlihez és salátákhoz keverve sem okoz csalódást.
Vegán fehérjepótlás esetén 3 elkülönülő csoportot szoktak megkülönböztetni. Olajos magvak: mandula, dió, mogyoró; a napraforgó, a szezámmag, a chia, a tökmag fehérje különösen ajánlható. A második nagy halmaz a hüvelyesek: zöldborsó, csicseriborsó, szója, babfélék; a lencseliszt fehérjetartalma alapján még a tökmagot is felülmúlja. A gabonafélék: zab, köles, rozs, árpa, búza, rizs, kukorica szintén megfelelő forrásnak számítanak. Testsúly-kilogrammonként naponta 0,75 gramm fehérje elfogyasztása ajánlott a WHO ajánlása alapján. A húsevők nyilvánvalóan ennek többszörösét kebelezik be naponta, tökmag fehérje esetében talán kevésbé fenyeget a mértéktelenség. Ráadásul a hús emésztése sok időbe telik, így lassítja az anyagcserét. A zöldségekből és gyümölcsökből származó egészséges fehérje azonban gyorsabban, könnyebben felszívódik.
Ezért kiváló választás reggelire egy teljes kiőrlésű sokmagvas péksütemény, amely különleges fehérje orgia. Komolyabb étkezést helyettesítő finomság, például tökmaggal, lenmaggal, szezámmaggal, chiamaggal, napraforgó maggal, s más földi jókkal meghintve. De a tökmag fehérje és a többi olajos mag hatásosan feldobja barna-, vörös-, sárga- vagy feketerizsünket ebédkor. S egy megfelelő vacsora por tökéletesen lezárja a napunkat, s tartalmas, jóízű alvás vár ránk. Az álmoskönyvek persze semmit sem mondanak arról, hogy mi történik, ha tökmag fehérje szerepel álmainkban, de a legjobb, ha a fantasztikus csodaeledel nemcsak ábrándjainkban szerepel!