Diétás fehérje feketén-fehéren

Egy fantasztikus varázsszer hatására izmaink azonnal a kívánatos nagyságúra duzzadnak, a felesleges zsír eltűnik szervezetünkből, mint a kámfor, s ráncaink is kisimulnak. Akadnak, akik ilyen csodanektárban bíznak, s erre sok-sok reklám ráerősít. A magyar táplálkozásguru szerint honfitársaink étkezése önsorsrontó, havi 200 ezer forintot költenek egészségtelen kajákra. A cáfolatra még pár szót is felesleges vesztegetni, de tagadhatatlan, hogy az egészséges fehérje alapvető a terített asztalon. A diétás fehérje nemcsak a fogyáshoz, egészséges életmódhoz, hanem az izomépítéshez is alapvető. Ha súlyvesztésre vágyunk, akkor fontos, hogy a zsír csökkenjen, ne az izom, a kúra ne járjon szenvedéssel, ne kövesse jojó-effektus, vagyis ne szedjük vissza rögtön a kilókat. A fogyókúra során heti 0,5-1 kiló leadása az ideális, ha kevesebb, akkor túl lassú, ha több, akkor az izmainkat is lefaragja. A vegán fehérjepótlás ebben segít bennünket. 

diétás fehérje
Hűha! A diétás fehérje még segíthet! 

A diétás fehérje lehet a megoldás! Ha testünket nagy mennyiségű proteinnel „kényeztetjük”, akkor a táplálék hosszabb ideig tartó teltségérzetet biztosít, így csökken az elfogyasztott kalória. A teljes fehérje miatti jóllakottság hatására könnyebben állunk ellen a nasik csábításának, az étvágyhoz kapcsolódó hormonok szintjét is befolyásolja. Apasztja az éhséghormonnak is nevezett ghrelin koncentrációját. Az összes makrotápanyag közül ennek a legmagasabb a termikus hatása, tehát adalékmentes fehérje esetén 100 kalóriából ténylegesen 70-80-at is felhasznál a szervezetünk. Testünk nem raktározza el, hanem beépíti, ha hiányzik, akkor csak izmokból, kötőszövetekből tudja kivonni. Az Amerikai Nemzeti Egészségvédelmi Intézet ajánlása szerint napi 0,8 gramm fehérje fogyasztása az ideális testsúly-kilogrammonként. Sportolóknak, testépítőknek ennél több szükséges. A fogyókúránk esetében tehát a helyes arány hozzávetőlegesen 40 E % (energiaszázalék) szénhidrát, 30 E % fehérje és 30 E % zsír. Izomnövelés esetén legyen több a szénhidrát, diétázáskor kevesebb. Étkezésenként tehát 25-30 gramm protein a szerencsés. 

diétás fehérje
A süteménynek nem könnyű ellenállni…

A diétás fehérje mellett szükséges az alacsonyabb, elsősorban esszenciális zsírbevitel: lenmagolaj, extra szűz olívaolaj, tökmagolaj, dióolaj. A cukrot és a mézet száműznünk kell a menünkből, alacsony cukortartalmú gyümölcsök, xilit és eritrit jellegű édesítők maradhatnak. Szénhidrátok terén a teljes kiőrlésű, lassú felszívódású 

barna rizs, zab, quinoa, tönkölybúza részesítendő előnyben. Ha diétás fehérje szerepel az étlapunkon, akkor mellőznünk kell a cukros üdítőket, pékárukat, édességeket, panírt, alkoholt, viszont minél több rostos ételt, zöldséget habzsoljunk! Étkezést helyettesítő szerepe is van, ezért talán egyszerűbb lesz lemondani a desszertekről. Vegánoknak, vegetáriánusoknak a legjobb diétás fehérje gabonafélékből, hüvelyesekből, olajos magvakból és alacsony cukortartalmú gyümölcsökből (eper, málna, avokádó, guava) származik. 

A protein diétát kiválóan egészíti ki a fogyókúrás por is. Koncentrált élelmiszer, olyan, mintha a lenmagból csak a fehérjét falnánk fel! Sőt gyakran válogatott vitaminokkal, ásványi anyagokkal, emésztő enzimekkel is dúsítják őket. Fontos, hogy csak elenyésző mennyiségű zsírt és cukrot tartalmazzanak! A diétás fehérje vacsora por formájában nem tartalmaz felesleges tápanyagot. A proteines diet shake bármikor fogyasztható, akár lefekvés előtt is! Rendszeres edzés mellett a testmozgás után gyors fehérje a legjobb, vízzel keverve hamarabb felszívódik, mint növényi tejjel vegyítve. Máskor komplex turmixot is készíthetünk diétás fehérje, gyümölcs, gabonapehely, mogyoróvaj felhasználásával. Lényeges szempont, hogy a nap folyamán az egészséges fehérje bevitele egyenletesen történjen, mivel egyszerre a szervezet maximum 30 grammot tud lebontani. A legoptimálisabb az ébredés utáni időpont, amikor reggeli por és más elfogyasztott protein a legnagyobb hatásfokkal hasznosul. 

Fehérje diéta mellé sok zöldség kell

Ma már fogyókúrás por, diétás fehérje terén hatalmas választékkal találkozhatunk. Korábban leginkább a szója, borsó, kender, rizs lehetett alternatíva a növényi diétára. Egyetlen adag fehérje por általában csak 120 kalóriát tartalmaz. A rizsprotein nagyjából két évtizede van a piacon, a tejre, laktózra, szójára érzékenyek számára is tökéletes, barna vagy fehér rizsből állítják elő. Egészséges fehérje, gyors a felszívódása, csökkenti a savasodást. 

A borsóprotein segíthet bársonyosabbá enyhíteni az ízét. De napjainkban már kerülhet az asztalunkra pisztácia fehérje, tökmag fehérje, napraforgó fehérje, chia fehérje, s még sorolhatnánk napestig. Talán csak a választás nehéz!

diétás fehérje
Csökkenjen a súly! 

Sunpure Növényi fehérje termékek

Sunpure Vegan Protein facebook oldala

Megosztás: