Az alternatív fehérjék, különösen a növényekből származók, kulcsfontosságúak lehetnek a fenntartható élelmiszer termelésben. A növények tisztább fehérje források lehetnek, amelyek jobb táplálkozási és egészségügyi előnyökkel járhatnak, összehasonlítva állati fehérjékkel, melyek nemkívánatos tápanyagokat, vagy esetleges növekedési, vagy gyulladáscsökkentő hormonokat tartalmazhatnak.
Növényi fehérjék
A hüvelyesek, gabonák és diófélék képezik a növényi fehérjék fő forrását az emberi étrendben. Számos növényt használnak stabil fehérjeforrásként, amely országonként eltérő, környezeti, kulturális és gazdasági tényezőktől függően.
A következő növények a legelterjedtebbek:
- Hüvelyesek: borsófélék (csicseriborsó, tehénborsó, sárgaborsó, lóbab), babfélék (vörösbab, adzuki bab, pintóbab, szója), lencse és csillagfürt.
- Gabonák: árpa, kukorica, köles, rizs, cirok és búza.
- Álgabonák: amaránt, hajdina, quinoa, teff stb.
- Magvak: lenmag, kendermag, tökmag, napraforgómag, szezámmag.
- Diófélék: különféle diók.
Fehérjék minőségének értékelése
A fehérje minőségét általában az esszenciális aminosavtartalom, illetve fehérjehasznosulás (az elfogyasztott aminosavak hányada, amely fehérjévé alakul) alapján határozzák meg.
Esszenciális aminosavak és növényi fehérjék korlátai
A megfelelő biológiai fehérjeszükséglet biztosításához az étrendi fehérjének tartalmaznia kell:
- Elegendő aminosavat.
- Esszenciális aminosavakat: L-hisztidint, L-izoleucin, L-leucin, L-lizin, L-metionin, L-fenilalanin, L-treonin, L-triptofán, L-valin.
- Feltételesen esszenciális aminosavakat: L-cisztein, L-tirozin, taurin, glicin, L-arginin, L-glutamin, L-prolin.
A növényi fehérjék gyakran hiányosak bizonyos esszenciális aminosavakban, mint például a metionin, lizin, triptofán és treonin. Ennek ellenére megfelelő étkezési tervezéssel és különböző növényi források kombinálásával ezek a korlátok áthidalhatók. Ezt a módszert komplementációnak nevezik, amely a különböző növényi fehérjék kombinálásával biztosítja az esszenciális aminosavak optimális bevitelét.
Jó minőségű, por alapú fehérjekészítményeknél gyakran több különböző forrásból (pl.napraforgó, rizs, zab) származó fehérjét használnak, a szélesspektrumú aminosavforrások biztosítása érdekében.